test ciążowy tabletki poronne

Test ciążowy dla jednych wyczekiwana forma potwierdzenia ciąży dla innych strach przed nią. Najważniejsze, by wynik tego testu był jak najbardziej wiarygodny abyśmy mogły podjąć dalsze decyzje.

Po rozpoznaniu i podejrzeniu objaw ciąży powinnaś dla pewności wykonać test ciążowy. Dzielimy je na domowe i te które wykonujemy w laboratorium. Zarówno jeden jak i drugi rodzaj wykrywania ciąży polega na wykryciu hormonu ciążowego hCG zwanego również gonadotropiną kosmówkową. Metody różnią się od siebie stopniem wykrywalności tego hormonu szczególnie we wczesnym etapie ciąży. Na jaki powinnam się zdecydować? Kiedy wykonać test ciążowy?

Musisz to zrobić

Jeżeli reakcje twojego organizmu w ostatnim czasie mogą wskazywać na to, że jesteś w ciąży, obowiązkowo musisz szukać odpowiedzi wykonując test ciążowy. Jeżeli jesteś wstanie sobie odpowiedzieć kiedy mogło dojść do zapłodnienia, łatwiej będzie Ci dokonać wyboru. hCG wykrywalne jest około 8 dni od zapłodnienia. W sytuacji kiedy do ścianki macicy przyczepi się jajo, zapłodniona komórka jajowa i łożysko macicy zaczynają wytwarzać gonadotropinę kosmówkową. Pozytywny wynik tego testu oznacza, że jesteś w ciąży. Od tego momentu do drugiego-trzeciego miesiąca ciąży poziom hormonu będzie szybko wzrastał.

Wybór należy do Ciebie

Wiesz już na czym polega test ciążowy. Laboratoryjne wykrywają hCG we krwi natomiast domowe w moczu. Im większą czułość na hCG posiada dany test tym wcześniej będziemy w stanie wykryć ciąże.

Test domowy daje nam możliwość odpowiedzi tak lub nie. Wykrywa poziom hormonu w moczu. Natomiast test w laboratorium na podstawie próbki krwi nie tylko daje nam odpowiedź czy jesteś w ciąży ale także na jakim poziomie w twoim organizmie jest hormon gonadotropiny kosmówkowej. Czułość testu mierzona jest w IU/I lub mlU/ml określając tym samym stężenie. Przyjmuje się, że wynik testu laboratoryjnego jest pozytywny jeśli przekracza 5 mlU/ml.

Test ciążowy w domu

Najpopularniejszą jednak metodą w takiej sytuacji praktykowaną przez większość kobiet w pierwszej kolejności jest udanie się do apteki po domowy test ciążowy. Szacuje się że jest to metoda w 95% skuteczna jednak istnieje margines błędu, dlatego też często test jest powtarzany lub decydujemy się na badanie laboratoryjne w późniejszym czasie. W aptece poprośmy zatem o taki test, który potrzebuje najmniej stężenia hormonu by wynik się pojawił. Informacja o wrażliwości testu widnieje na każdym opakowaniu lub ulotce. W ten sposób otrzymamy najbardziej wiarygodną odpowiedź.

Kiedy wykonać test?

Teoretycznie na testach ciążowych możemy wyczytać iż są one wiarygodne po 10 dniach od zapłodnienia. Nie stawiaj jednak znaku równości pomiędzy datą odbycia stosunku a zapłodnieniem do którego może dojść nawet 5 do 7 dni po stosunku. Najlepszym okresem do wykonania testu ciążowego jest termin kiedy powinna wystąpić miesiączka.

Leave a Comment