antykoncepcja awaryjna

Co to jest tabletka po? Gdzie ją kupić? Jak stosować?

Tabletka po to rodzaj antykoncepcji awaryjnej. Często używanym pojęciem jest też antykoncepcja dzień po. Najpopularniejszymi lekami stosowanymi jako tabletka po (pigułka po) jest ellaOne oraz Escapelle. W Polsce przez pewien okres czasu były dostępne bez recepty, ale najnowsze zmiany w prawie wymusiły ponownie obowiązek posiadania recepty, której lekarze nie chcą wypisywać powołując się coraz częściej na klauzulę sumienia.

EllaOne oraz Escapelle są jedynymi dostępnymi metodami, aby uniknąć ciąży jeszcze przed zagnieżdżeniem się zarodka. W późniejszym okresie mówimy już o tabletkach wczesnoporonnych lub tabletka poronnych.

Jak działają pigułki po (Escapelle i ellaOne)?

Tabletka po ma zapobiegać niechcianej ciąży po odbyciu stosunku, który był niezabezpieczony bądź jedna z form antykoncepcji nie zadziałała, na przykład pękła prezerwatywa. W stosowaniu pigułki po najważniejszy jest czas, pigułkę należy zażyć najszybciej jak to możliwe. Największą skuteczność tabletka po posiada w okresie 24h od stosunku. Po tym czasie jej skuteczność działania zostanie znacząco obniżona.

Na polskim rynku są dostępne dwa rodzaje tabletek po zawierające różne substancje aktywne:

  1. Escapelle ( levonogestrelem) można ją przyjmować do 72 godzin to jest 3 dni od stosunku,
  2. ellOne (uliprystalu) można ją przyjmować do 120 godzin to jest 5 dni os współżycia.

Dlatego przed zakupem należy zwrócić szczególną uwagę na czas jaki upłyną od przysłowiowej wpadki.

Jak działa Escapelle?

Escapelle zawiera syntetyczny progestoron, który jest wykorzystywany jako składnik środków antykoncepcyjnych. Skuteczność tej tabletki po wynosi 99% jeśli zostanie zażyta w pierwszej dobie po stosunku (24h).

Możliwymi objawami przyjęcia tabletki mogą być wymioty, jeśli wystąpiły 3 godziny od zastosowania leku należy przyjąć jeszcze jedna tabletkę.

Pigułka po tego typu nie zadziała jeśli doszło już do zagnieżdżenia zarodka. Należy pamiętać ze tabletka po nie posiada działania poronnego, w związku z czym jeśli ta forma antykoncepcji awaryjnej nie zadziała pozostaje zastosować tabletki poronne, takie jaki misoprostol i mifepristone.

Leave a Comment