Misoprostol tabletki zdjęcie

Misoprostol – co to za lek, jak go stosować, gdzie go kupić?

Misoprostol (mizoprostol) jest jednym z leków stosowanych w celu usunięcia niechcianej ciąży. Środek ten został wpisany na listę kluczowych lekarstw Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Lek ten wchodzi w skład tak zwanego zestawu aborcyjnego (aborcja farmakologiczna).

Jego głównym zadaniem jest wywołanie skurczów, pomagając w ten sposób wydalić zarodek z macicy.

Skutki uboczne stosowania misoprostolu:

 1. Biegunka w badaniach klinicznych około 13%  badanych,
 2. Ból brzucha,
 3. Nudności,
 4. Wzdęcia,
 5. Bóle głowy,
 6. Niestrawność,
 7. Zaparcia i wymioty,
 8. Gorączka, która powszechnie występuje, gdy podaje się wiele dawek w odstępie 4-6 godzin.

Misoprostol służy również do leczenia wrzodów żołądka dlatego w naszym kraju jest tak bardzo popularny pod formą Arthrotec`u. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż lek Arthrotec pomimo, że zawiera w składnie misoprostol zawiera również bardzo duże dawki leku przeciwbólowego – Diclofenaum natricum popularnego „Diclofenaku”. Dlatego nie zaleca się stosowania Arthrotecu jako leku wczesnoporonnego. Może to doprowadzić do przedawkowania leków przeciwbólowych co może zagrażać życiu i zdrowiu kobiety.

Do celów aborcji farmakologicznej stosowany jest misoprostol w czystej postaci (bez żadnych kombinacji z innymi). Przeważnie jedna tabletka zawiera 200 mcg misoprostolu.

Sam misoprostol może służyć do wywołania poronienia lecz jego skuteczność nie jest tak wysoka jak kombinacja leków misoprostol  i mifepristone. Skuteczność stosowania samego wynosi nie więcej niż 79 – 80%. Jeśli chcesz przeprowadzić zabieg samym misoprostolem będziesz potrzebowała, aż 12 tabletek.

Formy przyjęcia misoprostolu

Istnieją 3 formy przyjęcia leku:

 1. Umieszczenie tabletki pod językiem
 2. Umieszczenie tabletki w jamie policzkowej
 3. Umieszczenie tabletki dopochwowo

Wszystkie 3 formy stosowania leku są tak samo skuteczne. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż stosowanie leku dopochwowo może zostać wykryte przez lekarza, który może zawiadomić organy ścigania (w Polsce). Dlatego najbezpieczniejszą i najdyskretniejszą metodą jest stosowanie tabletek pod język. Unikniesz w ten sposób późniejszych problemów z prawem. Leku nie da się wykryć w badaniach krwi.

Gdzie kupić czysty misoprostol?

Jeśli chodzi o Polskie legalne źródło tego leku to istnieje tylko pod postacią Cytotec `u. Lecz jest bardzo drogi, nie wszystkie aptek mają go na stanie i oczywiście jest wymagana recepta, którą ciężko zdobyć.

Istnieją również różne organizacje oraz apteki internetowe ale trzeba liczyć się z faktem, iż może być wymagana przedpłata (możliwość oszustwa) , albo lek będzie wysłany z innego kraju co może wiązać się zarówno z długim oczekiwaniem na paczkę, jak i z możliwością kontroli celnej, która może się zakończyć zajęciem paczki.

 

 

3 Thoughts to “Co to jest Misoprostol? Jak go stosować? Gdzie kupić?”

 1. […] zestawu aborcyjnego. Często pod pojęciem tabletek wczesnoporonnych rozumie się kombinację misoprostol i właśnie […]

 2. […] ta forma antykoncepcji awaryjnej nie zadziała pozostaje zastosować tabletki poronne, takie jaki misoprostol i […]

Leave a Comment