Tabletki poronne - Mifepristone

Mifepristone – co to za lek, gdzie go kupić, jak stosować?

Mifepristone (RU-486) jest jednym ze środków stosowanych w zabiegu aborcji farmakologicznej. Lek ten został wprowadzony na listę kluczowych leków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Jest najważniejszym elementem tak zwanego zestawu aborcyjnego. Często pod pojęciem tabletek wczesnoporonnych rozumie się kombinację misoprostol i właśnie mifepristone.

Mifepristone jest również nazywany pigułką aborcyjną. Z racji tego, iż to ona doprowadza do przerwania ciąży. Zaś misoprostol do wydalenia produktów ciąży.

Jego głównym zadaniem jest blokowanie hormonu progesteronu. Hormon ten jest potrzeby do utrzymania ciąży. Bez progesteronu dochodzi do zniszczenia wyściółki macicy i nie ma możliwości kontynuowania ciąży.

Skutki uboczne mifepristone

Przyjęcie pigułki poronnej (RU-486) przeważnie jest bezobjawowe.

Forma przyjęcia tabletki mifepristone

Lek ten przyjmuje się poprzez połknięcie tabletki. Tabletkę poronną mifepristone nie trzymamy do rozpuszczenia, nie stosujemy dopochwowo.

Gdzie kupić mifepristone?

W Polsce ten lek jest tylko i wyłącznie dostępny w szpitalach. Nie ma możliwości zakupy w aptece – nawet z recepta. W związku z czym jedyną drogą otrzymania tego leku jest zakup w zagranicznych aptekach online bądź w organizacjach, które pomagają kobietom w potrzebie. Tak samo jak w przypadku misoprostolu (jeśli zamówimy zagranicą), paczka może zostać zatrzymana w kontroli celnej oraz z obowiązkiem opłacenia zamówienia przed wysyłką ( możliwość oszustwa).

Z powyższych faktów wynika, że większość „sprzedawców” ogłaszających się na różnych serwisach internetowych, tak naprawdę nie posiada tej tabletki w zamian oferują placebo bądź jakieś witaminy.

Przyjęcie tabletki mifepristone, a chęć rezygnacji z aborcji

Po zastosowaniu tej tabletki poronnej, należy dokończyć zabieg aborcji farmakologicznej. Zrezygnowanie z tego może doprowadzić do:

  • pełnej aborcji bez zastosowania drugiego leku jakim jest misoprostol,
  • może dojść do obumarcia płodu, lecz tkanki zostaną dalej w macicy co może doprowadzić do zagrożenia życia lub zdrowia, w takim wypadku należy zgłosić się do lekarza w celu mechanicznego usunięcia (wyczyszczenia) poprzez łyżeczkowanie bądź metodę próżniową,
  • w nielicznych przypadkach może dojść do utrzymania ciąży, lecz nie wykluczone jest wystąpienie nieodwracalnych wad płodu.

Dlatego przed próbą wykonania aborcji farmakologicznej należy przeanalizować wszystkie za i przeciw. Wiemy, że jest to najcięższa decyzja w życiu kobiety dlatego służymy swoją pomocą.

Zabieg przeprowadzony kombinacją leków RU-486 oraz misoprostol pozwala uzyskać 98-99% skuteczności.

Zwróć szczególną uwagę czy pigułka poronna jest zapakowana w oryginalny blister.

2 Thoughts to “Co to jest Mifepristone? Jak go stosować? Gdzie kupić?”

  1. […] Pigułka po tego typu nie zadziała jeśli doszło już do zagnieżdżenia zarodka. Należy pamiętać ze tabletka po nie posiada działania poronnego, w związku z czym jeśli ta forma antykoncepcji awaryjnej nie zadziała pozostaje zastosować tabletki poronne, takie jaki misoprostol i mifepristone. […]

Leave a Comment