tabletki poronne aborcja 9 tydzien pigułki poronne antykoncepcja

Antykoncepcja jest obowiązkową pozycją w życiu każdej z nas w sytuacji w której nie jesteśmy gotowe na bycie mamą. Lepiej zadbać o odpowiednie zabezpieczenie się przed odbyciem stosunku, by w razie ewentualnej niechcianej ciąży nie musieć sięgać po tabletki poronne . To jaki sposób wybierzemy ma również wpływ na skuteczność.

Antykoncepcja to nic innego jak metody lub środki służące do zapobiegania ciąży. Spośród nich możemy wyróżnić podział na : naturalne, mechaniczne, chemiczne oraz hormonalne. To, jaki sposób wybierzemy zależy od nas. Dokonując wyboru kieruj się swoim komfortem i sugestiami lekarza specjalisty. Istotny w kwestia wyboru jest stan zdrowia, dlatego doradzam wizytę u sprawdzonego ginekologa wraz z niezbędnymi badaniami. Pamiętaj, abyś wybrała taką metodę by nie przeszkadzała Ci w życiu codziennym oraz podczas stosunku. Poniżej przedstawie wybrane metody antykoncepcji pod kątem bezpieczeństwa, wygody użycia, wysokiej ochrony przed niechcianą ciążą które obecnie są jednymi z najpopularniejszych!

Prezerwatywa

Zabezpiecza kobietę przed zajściem w ciążę a także przed wieloma chorobami wenerycznymi oraz infekcjami. Plusem jest niska cena oraz dostępność bez recepty w większości aptek, sklepów, stacji benzynowych itp. Niestety, w sytuacji nieprawidłowego założenia prezerwatywy przez naszego partnera istnieje ryzyko zsunięcia, pęknięcia w efekcie czego ryzyko zajścia w ciąże znacznie się zwiększa

Tabletki antykoncepcyjne

Wybór pigułek antykoncepcyjnych jest coraz większy. Wybierając możemy decydować się na jedno bądź dwuskładnikowe. Jeśli masz nieregularne miesiączki, tabletki te ustabilizują je do regularnych dni. Stosowanie tej metody zmniejsza dolegliwości menstruacyjne oraz objawy napięcia przedmiesiączkowego czy też ryzyko wystąpienia raka jajników. Tabletki antykoncepcyjne chronią nas przed ciążą w bardzo wysokim stopniu – aż 98%. Posiadają też rzecz jasna swoje wady tj. konieczność brania ich na co dzień regularnie o stałej porze (pominięcie jednej lub kilku przed odbyciem stosunku grozi zajściem w ciąże), monitorowanie stanu zdrowia ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi czy problemów z wątrobą.

Plastry antykoncepcyjne

Alternatywa do tabletek może być plaster dla osób zabieganych które nie zawsze pamiętają o przyjęciu tabletki każdego dnia o tej samej porze. Stosujemy go w okolicach ramienia lub tułowia na okres około jednego tygodnia. Minusem jest widoczność plastra oraz możliwość podrażnienia skóry.

Tabletka „dzień po”

Nie jest formą antykoncepcji zapobiegającą przed ciążą a środkiem używanym po ryzykownym stosunku. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest w osobnym artykule poświęconym, kliknij tutaj .

Wkładka domaciczna

Ze względu na specyfikę działania wyróżniamy  dwa rodzaje : hormonalną i niehormonalną. Obydwie mają za zadanie doprowadzić do odpowiednich reakcji w macicy w sterylnym środowisku dzięki czemu komórka jajowa nie może zagnieździć się.

Zastrzyk

Stosowany raz na trzy miesiące. Gestagen będący głównym składnikiem zastrzyku hamuje owulację, zagęszcza śluz oraz powoduje zmiany śluzówki w jamie macicznej uniemożliwiając komórce jajowej zagnieżdżenie.

Dokonując wyboru swojej metody antykoncepcji staraj się wybrać dostosowaną do siebie i swojego trybu życia. Korzystaj z sugestii oraz porad lekarza specjalisty. Antykoncepcja jest skuteczna jeśli spełniasz jej wymogi.